Európska komisia – výkonný orgán 27-členného bloku a hlavný antitrustový regulátor – zároveň nariadila americkému technologickému gigantovi ukončiť „praktiky sebapreferovania“ a prijať opatrenia na odstránenie „konfliktov záujmov“ v rámci dodávateľského reťazca reklamných technológií.
Podľa Komisie vyšetrovanie ukázalo, že Google „zneužíval svoju moc“ uprednostňovaním vlastných online služieb na úkor konkurentov, inzerentov a vydavateľov. Spoločnosť má 60 dní na predloženie návrhu nápravných opatrení. Ak tak neurobí, Komisia môže uložiť vlastné riešenie, vrátane „štrukturálneho opatrenia“, akým by mohlo byť napríklad odpredanie časti reklamného biznisu.
Google rozhodnutie označil za „nesprávne“ a oznámil, že sa odvolá. „Ukladá neopodstatnenú pokutu a vyžaduje zmeny, ktoré ublížia tisícom európskych firiem,“ vyhlásila Lee-Anne Mulholland, globálna šéfka regulačných záležitostí Googlu.
Podľa Komisie nelegálne praktiky Googlu viedli k vyšším marketingovým nákladom pre inzerentov, ktoré sa prenášali na spotrebiteľov, a zároveň k nižším príjmom pre vydavateľov, čo mohlo znamenať drahšie predplatné a nižšiu kvalitu obsahu.
Pokuta prichádza viac ako dva roky po vznesení obvinení a v čase napätých vzťahov medzi Bruselom a Washingtonom ohľadom regulácie Big Tech. Už v roku 2023 Komisia naznačila, že jediným účinným riešením by mohol byť nútený predaj časti Googlovho reklamného biznisu, keďže predošlé pokuty a zákazy neboli dostatočné.
Google čelí vyšetrovaniam aj v USA, Kanade a Británii. V USA ministerstvo spravodlivosti žiada, aby firma odpredala kľúčové reklamné platformy AdX a DFP.
Hoci pokuta EÚ je obrovská, pre Google je to „drobné“ – len v druhom štvrťroku 2024 spoločnosť zarobila 28,2 miliardy dolárov.