Evropská komise – výkonný orgán 27členného bloku a hlavní antimonopolní regulátor – zároveň nařídila americkému technologickému gigantovi ukončit „praktiky sebepreferování“ a přijmout opatření k odstranění „konfliktů zájmů“ v rámci dodavatelského řetězce reklamních technologií.
Podle Komise vyšetřování ukázalo, že Google „zneužíval svou moc“ upřednostňováním vlastních online služeb na úkor konkurentů, inzerentů a vydavatelů. Společnost má 60 dní na předložení návrhu nápravných opatření. Pokud tak neučiní, Komise může uložit vlastní řešení, včetně „strukturálního opatření“, jakým by mohlo být například odprodej části reklamního byznysu.
Google rozhodnutí označil za „nesprávné“ a oznámil, že se odvolá. „Ukládá neopodstatněnou pokutu a vyžaduje změny, které ublíží tisícům evropských firem,“ prohlásila Lee-Anne Mulholland, globální šéfka regulačních záležitostí Googlu.
Podle Komise nelegální praktiky Googlu vedly k vyšším marketingovým nákladům pro inzerenty, které se přenášely na spotřebitele, a zároveň k nižším příjmům pro vydavatele, což mohlo znamenat dražší předplatné a nižší kvalitu obsahu.
Pokuta přichází více než dva roky po vznesení obvinění a v době napjatých vztahů mezi Bruselem a Washingtonem ohledně regulace Big Tech. Již v roce 2023 Komise naznačila, že jediným účinným řešením by mohl být nucený prodej části Googlového reklamního byznysu, protože předchozí pokuty a zákazy nebyly dostatečné.
Google čelí vyšetřováním i v USA, Kanadě a Británii. V USA ministerstvo spravedlnosti žádá, aby firma prodala klíčové reklamní platformy AdX a DFP.
Ačkoli pokuta EU je obrovská, pro Google je to „drobné“ – jen ve druhém čtvrtletí 2024 společnost vydělala 28,2 miliardy dolarů.